Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe XXX Seminarium Antropologiczne Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego PAES/PATE. Konferencja będzie miała miejsce w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, który jest partnerem PAES/PATE i jednocześnie współorganizatorem przedsięwzięcia. Partnerem PAES/PATE jest także Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian.

24-25 Października
Sala 3.110

Za udział w każdym panelu można zdobyć 4 punkty OZN

Gdzie?

Ośrodek Studiów Amerykańskich
Ul. Dobra 55, sala 3.110

Co?

Tytuł konferencji Nowe Odkrywanie tubylczej Ameryki (Rediscovering Native America) nie jest przypadkowy. Odzwierciedla on zapotrzebowanie na świeże spojrzenie w kierunku Indian, których sytuacja i traktowanie podlega ciągłym zmianom i nieustannie prowokuje do poszukiwań kolejnych interpretacji, mobilizując do ukazywania nowych pomysłów i koncepcji. To zadanie również dla młodego pokolenia. XXI wiek przynosi narodom indiańskim zmiany polityczne, społeczne, ekonomiczne i prawne zapoczątkowane aktywizmem z ubiegłego wieku. Rośnie wpływ plemion na własną przyszłość. Akcje odkupywania ziemi i odzyskiwania przechowywanych w obcych muzeach obiektów, programy rewitalizacji rdzennych języków i powrotu do tradycyjnego pożywienia oraz tak dzisiaj ważne kampanie ekologiczne, to przykładowe formy działania Indian na scenie plemiennej, narodowej i światowej. Na rynku pojawia się coraz więcej literatury autorstwa rdzennych pisarzy, a młodzi indiańscy artyści wystawiają swoje dzieła w muzeach, tworzą filmy i projektują modę. Wszystko to wymaga nowych interpretacji wydarzeń historycznych, przełamywania utrwalonych stereotypów i zakorzenionych poglądów, dostrzegania zjawisk pomijanych oraz świeżości spojrzenia na całą gamę innych zagadnień. Dlatego odczytując ponownie historię rdzennej Ameryki i biorąc pod uwagę współczesne prądy będziemy na konferencji wspólnie z wszystkimi jej uczestnikami poszukiwać odpowiedzi na pytanie kim jest Indianin w XXI wieku.

Wśród panelistów znajdzie się troje członków kadry OSA, dr Hector Calleros, dr Przemysław Górecki oraz mgr Gabriela Jeleńska!

The ASC Counselor for Students’ Affairs office hours on 16 October have been cancelled.

October 15, 2024

We would like to inform you that the office hours of Dr. Małgorzata Gajda-Łaszewska, ASC Counsellor for Student Affairs, have been cancelled for October 16.

Pomoc materialna dla studentów

October 11, 2024

Uprzejmie informujemy, iż wnioski o stypendium rektora składane są elektronicznie tj. wniosek wypełnia się oraz podpisuje elektronicznie za pomocą serwisu USOSweb. Termin na złożenie wniosku upływa 15 października 2024 roku.

Year 2024/2025

24-25 Października: Nowe Odkrywanie Tubylczej Ameryki

October 9, 2024

Extending the ELS

October 8, 2024

Extending the ELS (electronic student ID) validity will take place on October 21 – 24, 2024, from 10:00 a.m. – 2:00 p.m.

Year 2024/2025

October 17: “Soviet-Born: The Afterlives of Migration in Jewish American Fiction” Book Launch

October 7, 2024

We are pleased to invite you to the book launch of Prof. Karolina Krasuska’s book “Soviet-Born: The Afterlives of Migration in Jewish American Fiction”. In 2010, when The New Yorker published a list of twenty writers under the age of forty who were “key to their generation,” it included five Jewish-identified writers, two of whom—American Gary Shteyngart and Canadian David Bezmozgis—were Soviet-born. This publicity came after nearly a decade of English-language literary output by Soviet-born writers of all genders in North America. Soviet-Born: The Afterlives of Migration in Jewish American Fiction traces the impact of these now numerous authors—among others, David Bezmozgis, Boris Fishman, Keith Gessen, Sana Krasikov, Ellen Litman, Gary Shteyngart, Anya Ulinich, and Lara Vapnyar—on major coordinates of the Jewish American imaginary. Discussion will be followed by wine & snacks!