Ośrodek Studiów Amerykańskich i Sekcja Studencka Pracowni Gender/Sexuality zapraszają na spotkanie inaguracyjne

Przekrojowość teorii feministycznych w neoliberalnym kapitaliźmie

Poniedziałek, 30 października 2023

Dobra 55, sala 0.236

Drogie osoby studenckie sympatyzujące z teorią feministyczną!

Mamy przyjemność zaprosić Was na spotkanie inauguracyjne Sekcji Studenckiej Pracowni Gender/Sexuality w Ośrodku Studiów Amerykanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Inicjatywa powstała ze strony studentek, które poszukują niezależnej studenckiej przestrzeni do rozmowy i dialogu o współczesnym feminiźmie i teoriach queer. Sekcja będzie funkcjonowała pod opieką Pracowni Gender/Sexuality, a Opiekunką Naukową będzie Doktora Aleksandra Kamińska.

Na spotkaniach będziemy czytać głównie teksty teoretyczne, ale również sięgać po szeroko pojęte teksty kultury. Chcemy stworzyć przestrzeń bezpieczną i przyjazną dla kobiet i osób queerowych, w której będziemy rozmawiać o tym, jak poszczególne teorie obecne w naszej kulturze, mają się do naszego codziennego życia. Będziemy zapraszać osoby autorskie i osoby zajmujące się teoriami queerowo-feministycznymi. Chcemy przybliżyć najważniejsze teksty i zagadnienia osobom, które interesują się feminizmem, ale nie wiedzą gdzie zacząć, jak pogłębić swoją wiedzę lub nie znajdują na to przestrzeni na swoim Wydziale. Serdecznie zapraszamy również osoby spoza Ośrodka. Zależy nam, aby stworzyć grupę różnorodną, z osobami o wielorakich akademickich perspektywach.

Na pierwszym spotkaniu poruszymy podstawowe zagadnienia feministyczne oraz zadamy sobie kilka pytań na temat współczesnej teorii:

–  Dlaczego dzisiaj warto czytać teorie feministyczną, jak się ma teoria do praktyki;

– Zbadamy w jaki sposób patriarchat jest inherentnie powiązany z kapitalizmem;

– Przedstawimy główne współczesne nurty feministyczne, takie jak feminizm radykalny oraz feminizm marksistowski;

– Dlaczego feminizm dzisiaj powinien mówić nie tylko o sprawach kobiet, ale również o problemach innych grup dyskryminowanych przez patriarchalno-kapitalistczny system.

Spotkanie rozpocznie się przedstawieniem idei które będą siłą napędową naszej działalności, następnie przedstawią się studentki prowadzące oraz nasza Opiekunka Naukowa Doktora Kamińska powie kilka słów nt. Pracowni Gender/Sexuality funkcjonującej w Ośrodku Studiów Amerykanistycznych pod kierownictwm Doktory Anny Kurowickiej i Doktory Marty Usiekniewicz. Druga część zostanie poświęcona krótkiemu wykładowi na temat powyższych zagadnień. W ostatniej części spotkania porozmawiamy również z uczestnikami i zapoznamy się bliżej.

Prowadzą
Oliwia Kulikowska i Kamila Bagińska
Sekcja Studencka Pracowni Gender/Sexuality

Changes in Dr. Gajda-Łaszewska’s office hours schedule

June 26, 2024

Dr. Gajda-Łaszewska will be available in the office on Tuesday (2 July 2024), 1:30-3:30 pm and online (ZOOM) on Thursday (4 July 2024), 12:00-2:00 pm.

June 17-18: Polish-language conference „Jak uczyć o płci i seksualności? Interdyscyplinarność, instytucjonalizacja, zaangażowanie społeczne.”

June 17, 2024

Konferencja „Jak uczyć o płci i seksualności? Interdyscyplinarność, instytucjonalizacja, zaangażowanie społeczne” ma na celu stworzenie przestrzeni, w której mogą się spotkać społeczności akademickie, aktywistyczne, artystyczne, eksperckie tworzące i przekazujące wiedzę o płci i seksualności. Jaka mogłaby być dziś edukacja seksualna? Gdzie jest miejsce na feministyczny i queerowy aktywizm w akademii? Czy słowem kluczowym jest „równość” czy „nierówności”? Czy potrafimy wspólnie wyobrazić sobie studia magisterskie o płci i seksualności w Polsce? Zapraszamy na 6 paneli dyskusyjnych.

June 11: Biosocial Groups, Biosocial Criminals – the Body and Medicine as Organizing Agents

June 11, 2024

Weird Fictions Research Group cordially invites you to the very last event this semester! The lecture will show how medical anthropology and cultural studies can shed light on medicine-related social and cultural phenomena.

June 6: Marketing Barbie’s “Curvy New Body”: Mattel’s Fashionistas Line and its Legacy Brand Politics

June 6, 2024

We would like to invite you to an upcoming lecture given by a Fulbright Scholar, Doctor Rebecca C. Hains! During this lecture, you will have the pleasure of listening to Dr. Hains’s exploration of Barbie from the feminist perspective, the history of Barbie’s body type, and the feminist critique around it. The talk will also discuss the PR surrounding the “Curvy” Barbies’ release, a topic that has sparked many intense debates.

June 5: Dissecting Theater: Medical Horror on Stage

June 5, 2024

Weird Fictions Research Group cordially invites you to a penultimate event this semester! We will discuss the ways in which medicine and theater are correlated and how medical horror stories can thrive on stage. We will explore the universal nature of theater by analyzing the sources of fear in Starkid’s The Guy Who Didn’t Like Musicals as well.