Serdecznie zapraszamy na wykład w ramach 27. Festiwalu Nauki
dr Anna Kurowicka
Nie tylko roboty, kosmici i geniusze: aseksualność w amerykańskiej kulturze popularnej
24 września, godz. 17:00 – 18:30
Kampus Centralny, Krakowskie Przedmieście 26/28
Stara BUW, sala 114
wstęp wolny
3 OZN
Aseksualność długo była w kulturze popularnej niewidoczna, a kiedy już się pojawiała, postaci aseksualne bywały sprowadzane do robotów, kosmitów, lub innych „nieludzkich” dziwaków. Ta sytuacja zmienia się wraz z rosnącą widocznością aseksualności i wiedzy na jej temat. W czasie wykładu przyjrzymy się różnym wcieleniom aseksualności w amerykańskiej popkulturze oraz zastanowimy się nad tym, jak rasa i płeć wpływają na konstrukcję aseksualnych postaci. Porozmawiamy między innymi o serialach “BoJack Horseman” i “Teoria wielkiego podrywu”, powieściach dla młodzieży oraz literaturze science fiction.
dr Anna Kurowicka – absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie SWPS i amerykanistyki w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 r. obroniła na Wydziale Polonistyki UW doktorat dotyczący polityki aseksualności. Od początku swojej kariery naukowej zajmuje się tematyką płci, seksualności oraz kultury popularnej.
W ramach realizowanego w latach 2021-2024 grantu Narodowego Centrum Nauki „Sonata” dr Kurowicka bada reprezentację aseksualności w amerykańskiej popkulturze, ze szczególnym uwzględnieniem przecięcia tej tożsamości z rasą, płcią i (nie)pełnosprawnością. Dotychczasowe wyniki badań na ten temat przedstawiła w takich czasopismach jak „Feminist Formations”, „Fat Studies”, „Teksty Drugie”, „Studia de Cultura”, a także w rozdziałach monografii publikowanych przez wydawnictwa Palgrave Macmillan i Routledge. Dr Kurowicka bada aseksualność już od 2012 r. Od 2014 r. regularnie uczestniczy w konferencjach amerykańskiego National Women’s Studies Association, gdzie nawiązała relacje z badaczkami i badaczami, aktywistami i aktywistkami zajmującymi się tym tematem. W latach 2019-2021 pełniła funkcję współprzewodniczącej Asexuality Studies Interest Group powołanej w ramach NWSA. Kursy prowadzone przez nią w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW skupiają się przede wszystkim na analizie zjawisk społecznych i kultury popularnej za pomocą narzędzi wypracowanych w ramach gender studies, queer studies i disability studies.