Kim są uzdrawiacze ciał i na czym polega ich fenomen? Z czym wiąże się rosnąca popularność szarlatanów, uzdrowicieli i handlarzy wątpliwymi suplementami diety? Dlaczego USA wypisały się z WHO, a sekretarzem ds. zdrowia w administracji Donalda Trumpa został człowiek, który uważa, że miał w mózgu robaka?
Na te inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas pierwszego spotkania Klubu Amerykańskiego w Księgarni Czarnego. Okazją do dyskusji będzie wydany niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne reportaż „Inwazja uzdrawiaczy ciał” Matthew Hongoltz-Hetlinga (przeł. Hanna Pasierska), a przewodniczkami po świecie amerykańskiej alternatywnej medycyny będą Elżbieta Korolczuk i Anna Kurowicka z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
24 Marca, 18:00
3 OZN

Gdzie?
Księgarnia Czarnego
al. Jana Pawła II 45a/56
Kto?
Dr Anna Kurowicka jest kulturoznawczynią w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie współkieruje Pracownią Gender/Sexuality. Bada amerykańską kulturę popularną i science fiction z perspektywy gender i queer. Obecnie pracuje nad książką na temat aseksualności w amerykańskiej literaturze i telewizji.
Dr hab. Elżbieta Korolczuk, prof. UW, jest socjolożką, pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie i w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Bada ruchy społeczne, społeczeństwo obywatelskie i populizm, w tym szczególnie „wojnę z gender”. Opublikowała dwie monografie, pięć tomów współautorskich i ponad 60 tekstów naukowych, które ukazały się czasopismach takich jak „East European Politics and Societies”, „Social Politics” czy „Signs. Journal of Women in Culture and Society”. W 2022 w wydawnictwie Rutledge opublikowała z Agnieszką Graff książkę Anti-Gender Politics in the Populist Moment, za którą otrzymały nagrodę Bronisława Malinowskiego za wybitne osiągnięcie w naukach społecznych przyznaną przez Polish Institute of Arts and Sciences of America. Elżbieta Korolczuk jest też działaczką społeczną i komentatorką.
Klub Amerykański organizowany we współpracy Ośrodka Studiów Amerykańskich UW i Wydawnictwa Czarne to cykl spotkań wokół książek prozatorskich i non-fiction, które pozwalają lepiej zrozumieć społeczne, polityczne i kulturowe procesy zachodzące w Stanach Zjednoczonych.
Wstęp wolny.
Projekt dofinansowany z Programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” (IDUB).