INSTYTUT AMERYK I EUROPY

Zapraszamy na Konferencję współorganizowaną przez
Centrum Studiów Latynoamerykańskich i Ośrodek Studiów Amerykańskich
Uniwersytetu Warszawskiego

„Z Mariel do Miami – 25 lat po exodusie”

W 1980 roku Kubę opuściła jedna z największych fal emigracyjnych w jej historii. Exodus ten, zapoczątkowany wtargnięciem grupy Kubańczyków do ambasady Peru w Hawanie z prośbą o azyl, oraz w następstwie presji światowej opinii publicznej otwarciem portu w Mariel dla kolejnych uchodźców, pozwolił na opuszczenie kraju 125 tysiącom Kubańczyków. Paradoksalnie na tym politycznie przełomowym momencie skorzystał Fidel Castro, pozbywając się z kraju kryminalistów, chorych psychicznie, dysydentów, homoseksualistów i innych „bezużytecznych” elementów społecznych. Fala uchodźców spowodowała jednocześnie kryzys na Florydzie, gdzie władze zmuszone zostały wprowadzić stan wyjątkowy. Natomiast w wielu krajach latynoamerykańskich,  dokąd dotarła część uciekinierów, nasiliła się debata nad kwestią kubańskiej rewolucji.

Efekty exodusu z Mariel są do dziś widoczne w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Miami, gdzie napływ ludności kubańskiej spowodował znaczne zmiany demograficzne i kulturowe. W sercu miasta powstała „Mała Hawana”: miniaturowa Kuba przy Calle Ocho. Dla wielu Kubańczyków rok 1980 to rok odzyskania wolności, a dla ich rodzin w Miami - odzyskania krewnych. Dla innych, to początek gehenny w obozach przejściowych, w których część z nich nadal mieszka. Znacznym utrudnieniem dla Kubańczyków z Mariel była odmowa przyznania im statusu uchodźcy w Stanach Zjednoczonych (stworzono dla nich specjalną nową kategorię, tzw. „entrant”). Przeświadczenie części kubańskich emigrantów, że przy pomocy Mariel Castro pozbył się z Kuby marginesu społecznego również nie sprzyja ich adaptacji w Stanach.

Konferencja w 25 rocznicę exodusu z Mariel podejmie kwestie migracji z Kuby do Stanów Zjednoczonych, obecności Kubańczyków i kultury kubańskiej na Florydzie, oraz politycznych, społecznych i ekonomicznych skutków tej wielkiej fali emigracyjnej zarówno z perspektywy kubańskiej, jak i z perspektywy Stanów Zjednoczonych.

Konferencja odbędzie się w środę 26 kwietnia 2006, w godz. 10:00-18:30 w Aula Latinoamericana CESLA, ul. Smyczkowa 14, II piętro, 02-678 Warszawa.

Koordynacja naukowa: dr Krystyna Mazur (OSA) i dr Francisco Rodríguez (CESLA). Uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa.

dr Krystyna Mazur                                                   dr Francisco Rodríguez

<krystynamazur@poczta.onet.pl>                                         <f.rodriguez@uw.edu.pl>

tel. 0 22 553 33 19                                                         tel. 0 22 553 42 17